piątek, 20 maja 2016

Carpaccio z ośmiornicyCarpaccio z ośmiornicy
Składniki:

Ośmiornica – 1 sztuka około 2kg
Czosnek – 2 ząbki
Liść laurowy – 3 sztuki
Ziele angielskie – 4-5 sztuk
Sól

Sos:

Natka pietruszki – 2-3 łyżki drobno posiekanej lub roztartej w moździerzu
Sok z ½ cytryny
Oliwa z oliwek – 3 łyżki
Miód – 1 łyżka
Sól

Wykonanie – sos:

Natkę pietruszki drobno siekamy lub rozcieramy w moździerzu. Mieszamy następnie z sokiem z cytryny, miodem i oliwą. Dodajemy do sosu szczyptę soli i schładzamy.


Wykonanie – ośmiornica:

Ośmiornicę dokładnie czyścimy, usuwamy kolec i wszystkie twarde elementy z głowy (kupując zamrożoną ośmiornicę mamy już ten komfort, że jest ona pozbawiona oczu i całej zawartości głowy). Następnie dokładnie ją myjemy.
W między czasie zagotowujemy w garnku wodę z solą i wrzucamy ośmiornicę na wrzątek. Można powoli zanurzać macki, tak aby się poskręcały, a dopiero po chwili włożyć do wody całą ośmiornicę.
Ośmiornicę gotujemy przez godzinę w wodzie z czosnkiem i przyprawami, a następnie studzimy ją i odcinamy pojedyncze macki.
Do przygotowania carpaccio z ośmiornicy przyda się pusta, okrągła butelka po wodzie,  z której odcinamy górę. Butelkę smarujemy w środku oliwą z oliwek i wkładamy do niej macki, układając w miarę możliwości we wzorek.
Gdy wszystkie macki będą już w butelce, przykrywamy je folią aluminiową i „przygniatamy” czymś ciężkim, np. słoikiem z wodą. Odstawiamy do lodówki na 10-12 godzin, a następnie do zamrażalnika na 3-4 godziny. Po tym czasie wyciągamy ośmiornicę z butelki i kroimy w cienkie plastry.
Oczywiście carpaccio można przygotować szybciej, skracając czas przechowywania w lodówce, ale nie ma wtedy pewności, że będzie odpowiednio „zbite”.
Gdy ośmiornica jest już pokrojona w cienkie plastry polewamy ją sosem. Całość dekorujemy rukolą i plastrami cytryny.